Dr Dejan Pavlović ekološkim aktivizmom počinje da se bavi od 2012. godine organizujući obeležavanje važnih ekoloških datuma različitim akcijama od kojih su Drveće je svemoguće, Zelena biciklijada, Sajam organske hrane, Dan neobičnih sportova, Hajka na smeće i Festival ekologije postale tradicionalne. U jesen 2014. godine osniva udruženje Evropski centar za ekologiju koje se bavi sprovođenjem projekata u okviru domaćih i evropskih programa i koje će nekoliko godina kasnije započeti izgradnju Ekološko-edukativnog centra Jevremovac. Podstiče osnivanje i učestvuje u radu i drugih udruženja iz oblasti ekologije, sporta, socijalne zaštite i poljoprivrede. Organizuje brojne humanitarne akcije i kulturne događaje koji umrežavaju pojedince i udruženja iz zemlje i inostranstva. Aktivno učestvuje u obeležavanju istorijskih događaja i verskih praznika.
Prvu širu društvenu akciju pokreće krajem 2014. i početkom 2015. godine baveći se temom opasnog otpada i već tada uočava neophodnost političkog angažmana i delovanja kroz lokalne i državne institucije. Uporedo sa političkim angažovanjem nastavlja društveni aktivizam i još snažnije radi na poboljšanju položaja dece sa smetnjama u razvoju i teškim i retkim bolestima, osoba sa invaliditetom i samohranih i samostalnih roditelja, učestvuje u radu hramova i manastira Srpske pravoslavne crkve i sportskim događajima povezanim sa boravkom u prirodi.
Kao najveće ekološke faktore rizika navodi državnu upravu i lokalnu samoupravu i smatra da je borba za društveni napredak u Srbiji borba za funkcionisanje pravnog sistema – inspekcije, policije, tužilaštva i sudstva i borba za pobedu znanja i stručnosti nad neznanjem, nezainteresovanošću, neradom i korupcijom uz kulturu i veru kao neophodne začine ličnog i društvenog sistema vrednosti i morala.